فاوینو
0

چرا در تابستان به ضد یخ نیاز است؟

بازدید 108

فهرست مطلب

چرا در تابستان به ضد یخ نیاز است؟

ضد یخ و خنک‌کننده اصطلاحاتی هستند که در سراسر جهان به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. در این مقاله، هر دو اصطلاح ممکن است استفاده شوند. ضد یخ، مایعی است که به منظور جلوگیری از یخ زدن آب موجود در سیستم خنک‌کننده، در ماه‌های سردتر با کاهش نقطه انجماد آب عمل می‌کند. هنگامی که ضد یخ با آب ترکیب می‌شود، مایع خنک‌کننده ایجاد می‌کند که به تمام قسمت‌های موتور گردش می‌کند تا دمای همگن را در سیستم خودرو حفظ کند.

مهم است بدانید که ضد یخ در تمام طول سال برای وسیله نقلیه شما مورد نیاز است، نه منحصراً در زمستان. این ماده در برابر خوردگی از موتور محافظت می‌کند، انتقال حرارت را تسهیل می‌کند و از ایجاد زنگ‌زدگی و رسوبات جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، در دمای گرم تابستان، نقطه جوش آب را افزایش می‌دهد و به طور موثر از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می‌کند.

چرا ضد یخ را در تابستان هم باید چک کرد

افزایش دما می‌تواند باعث ایجاد گرمای بیش از حد در قسمت‌های مکانیکی و فضای داخلی خودرو شما شود. با اوج گرفتن تابستان، اکنون زمان ایده‌آلی است که وسیله نقلیه خود را آماده کنید و روی پایبندی به برنامه‌های تعمیر و نگهداری تمرکز کنید تا از هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید، ضد یخ منحصراً برای فصل زمستان نیست. استفاده از آن در ماه‌های تابستان به همان اندازه مهم است. به خاطر داشته باشید که تعمیر و نگهداری خودرو فراتر از وظایفی مانند بررسی فشار باد لاستیک، سطح روغن یا پمپ آب است.

ضد یخ در تابستان، یک ماده حیاتی برای خودرو

عملکرد موتورهای احتراقی در وسایل نقلیه مقدار قابل توجهی گرما تولید می‌کند که استفاده از یک مایع تخصصی برای کنترل حرارتی کارآمد را ضروری می‌کند. این ترکیب آب و ضد یخ که به عنوان خنک‌کننده شناخته می‌شود، وظیفه اصلی تسهیل انتقال گرما از سیستم خنک‌کننده خودرو به محیط خارجی را ایفا می‌کند.

وجود ضد یخ نقش مهمی در جلوگیری از تبخیر یا تخلیه مایع خنک‌کننده دارد و از حفظ دمای بهینه موتور و در نتیجه جلوگیری از گرمای بیش از حد، خرابی‌های مکانیکی و خوردگی قطعات جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، گردش ثابت مایع خنک‌کننده در سراسر رادیاتور، آن را قادر می‌سازد تا به عنوان یک روان‌کننده دوگانه در سیستم عمل کند.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که با گذشت زمان، ضد یخ نیز مانند تمام مایعات موجود در خودرو دچار تخریب شده و به تدریج اسیدی‌تر می‌شود. این طبیعت اسیدی می‌تواند منجر به خوردگی و آسیب احتمالی شود

ضد یخ در تابستان چگونه عمل می‌کند

با فرا رسیدن تابستان، گرمای شدید یک معضل بالقوه برای سیستم خودرو ایجاد می‌کند. با وجود احساس خنکی و راحتی در محدوده یک وسیله نقلیه دارای تهویه مطبوع، موتور ممکن است مستعد گرم شدن بیش از حد باشد.

چه چیزی موتور ماشین را در تابستان خنک می‌کند

در داخل موتور، سیستم خنک‌کننده نقش مهمی در دفع گرمای تولیدشده توسط بلوک موتور ایفا می‌کند. برای رسیدن به این هدف، ترکیبی از آب و ضد یخ، گرمای موتور را به رادیاتور می‌برد و متعاقباً آن را به باله‌های فلزی منتقل می‌کند. سپس گرما در هوا آزاد می‌شود.

هنگامی که مایع خنک‌کننده آلوده می‌شود، مخلوطی از مواد مضر از جمله زنگ‌زدگی، رسوب و سایر آلاینده‌ها را در خود جمع می‌کند. این آلودگی می‌تواند موتور را با خوردگی و انسداد مسیرها خراب کند و در نتیجه جریان مناسب آب را از طریق رادیاتور مختل کند.

توجه دقیق به چراغ‌های هشدار روی داشبورد ضروری است. اگر متوجه شدید که نشانگر گرم شدن بیش از حد موتور است، ضروری است فوراً رانندگی را متوقف کنید. آسیب ناشی از گرم شدن بیش از حد موتور اغلب می‌تواند بسیار گران باشد و در موارد شدید، حتی غیر قابل جبران باشد. بهتر است از آسیب‌های میلیونی در اثر کمبود ضد یخ آگاه باشید.

آیا در تابستان می‌توان به جای خنک‌کننده از آب معمولی استفاده کرد

حالتی را در نظر بگیرید که سطح ضد یخ کاهش می‌یابد و هیچ سیال دیگری به‌ راحتی در دسترس نیست. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا آب می‌تواند به عنوان یک جایگزین مناسب عمل کند؟ اگرچه ممکن است در ظاهر معقول به نظر برسد، اما با توصیه‌های ارائه‌شده توسط سازندگان خودرو در تناقض است. بسیار مهم است بدانید که کمبود ضد یخ می‌تواند منجر به خسارات قابل توجهی شود.

بیایید با درک ماهیت مایع خنک‌کننده شروع کنیم. این یک ترکیب مایع است که شامل 50٪ آب و 50٪ ضد یخ است. هدف از این مخلوط دو چیز است: کاهش نقطه انجماد و بالا بردن نقطه جوش آب. علاوه بر این، خنک‌کننده حاوی مواد افزودنی خاصی است که به جلوگیری از خوردگی موتور کمک می‌کند. در نتیجه، مایع خنک‌کننده برای حفظ دمای موتور و جلوگیری از گرمای بیش از حد ضروری است.

اگر سطح مایع خنک‌کننده خودرو پایین است، اغلب نشان‌دهنده نشتی در سیستم خنک‌کننده است. در نتیجه، موتور در معرض آسیب ناشی از گرمای بیش از حد قرار می‌گیرد.

برعکس، آب دارای نقطه جوش خیلی بالایی نیست که به طور موثر فرآیند خنک‌سازی را به طور مستقل انجام دهد، به ویژه در ماه‌های گرم تابستان. علاوه بر این، فاقد قابلیت جذب گرمای کارآمد است. در شرایط اضطراری شدید، می‌توان از آب در داخل سیستم خنک‌کننده استفاده کرد. با این حال، ما از شما می‌خواهیم که سریعاً اقدامات لازم را برای پر کردن مایع خنک‌کننده با مخلوط مناسب ضد یخ و آب انجام دهید.

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور در تابستان

برای اطمینان از پیشگیری از گرمای بیش از حد موتور، به بررسی منظم مایع خنک‌کننده برای شناسایی و رفع هرگونه رسوبی نیاز است که ممکن است باعث خوردگی شیلنگ‌ها شود. توصیه می‌شود با توجه ویژه به وجود رسوبات یا نشانه‌های خوردگی، از یک تکنسین برای بازرسی مایع خنک‌کننده درخواست کمک کنید.

علاوه بر این، توصیه می‌شود در مورد رنگ خنک‌کننده سالم و بدون آلودگی پرس‌وجو کنید. توجه به این نکته مهم است که همه انواع ضد یخ به طور کلی سبز رنگ نیستند. سازندگان خودرو معمولاً نوع خاصی از ضد یخ را تأیید می‌کنند که به طور مطلوب با نیازهای موتور مطابقت دارد.

منابع

Why Antifreeze is so important for your vehicle this winter

How Does Antifreeze Work in Summer?

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر