; 4 نکته مهم برای کوتاه شدن مدت زمان ارتودنسی دندان - فاوینو
فاوینو
0

4 نکته مهم برای کوتاه شدن مدت زمان ارتودنسی دندان

بازدید 22

اصلاح موقعیت فک و مرتب کردن دندان ها اغلب پروسه ای طولانی و زمانبر است. در واقع باید گفت ارتودنسی کردن دندان یکی از طولانی ترین درمان ها در دندانپزشکی به شمار می آید ، از طرفی هزینه این پروسه درمانی نیز در مقایسه با سایر روش های درمان با هزینه های بیشتری همراه است. اما ممکن است این سوال ایجاد شود که ایا راهی برای کاهش مدت زمان درمان ارتودنسی وجود دارد ؟ چرا دوره درمان برخی از افراد چند سال طول می کشد اما برخی از افراد تنها بعد از گذشت چند ماه درمان آن ها پایان می یابد ؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این پرسش ها هستید ، مطالعه این مقاله را از دست ندهید !

مدت زمان ارتودنسی چقدر است ؟

به صورت کلی باید این نکته را در نظر داشته باشید که مدرت زمان درمان هر شخص به وضعیت ناهنجاری های موجود در دهان و فک هر شخص ارتباط دارد ؛ با این حال میانگین مدت زمان طول درمان بین 18 الی 24 ماه در نظر گرفته می شود ؛ هر چند که ممکن است برخی از افراد به درمان طولانی تری نیاز داشته باشند و در مواردی این بازه زمانی برای برخی از بیماران کوتاه تر خواهد بود.

چه عواملی در طول مدت درمان ارتودنسی تاثیر دارد ؟

علاوه بر شدت مشکلات ارتودنسی و ناهنجاری های فک و دهان ، نوع درمان مورد استفاده و سن بیمار نیز از مهم ترین فاکتورهایی هستند که در مدت زمان دوره درمان ارتودنسی تاثیر می گذارند. دقت داشته باشید که اگر مشکل نامرتبی دندان های شما پیچیده باشد ، حتی اگر درمان توسط بهترین دکتر ارتودنسی کرج انجام شود و تکنیک های درمان به نحو اصولی و صحیح به کار گرفته شوند ، باز هم ممکن است برای درمان به مدت زمان طولانی تری نیاز باشد اما در مواردی که مشکلات شدت کمتری دارند ، اصلاحات سریع تر انجام خواهند شد.

اگر چه طول مدت درمان ارتودنسی مهم است اما نکته ضروری که به آن باید توجه داشته باشید این است که هدف نهایی دستیابی به بهترین نتیجه برای هر بیمار است ؛ از این رو لازم است بیماران با متخصص ارتودنسی همکاری های لازم را داشته باشند و طبق یک برنامه درمانی مناسب پیش بروند و تا زمان دستیابی به نتیجه متعهد و صبور باشند.

موارد موثر در کوتاه شدن مدت زمان ارتودنسی

همانطور که پیش از این بیان شد شما نباید در طول درمان ارتودنسی به فکر مدت زمان دوره درمان خود باشید ؛ زیرا آنچه حائز اهمیت است ؛ نتیجه حاصل از درمان است. دقت داشته باشید که چه بخواهید و چه نخواهید مدت زمان درمان ارتودنسی کردن دندان ها طولانی است و فکر کردن به این موضوع می تواند برای برخی از افراد آزار دهنده باشد. به همین دلیل در ادامه برخی راهکارها بیان شده است که تا حدودی می تواند در کوتاه شدن طول دوره درمان شما تاثیر داشته باشد.

  1. انتخاب ارتودنسی نامرئی : یکی از بزرگترین مشکلات برخی از افراد ، ظاهر ارتودنسی است. این دسته از افراد به هر دلیلی از وجود سیم ها و براکت های ارتودنسی در دهان ناراضی بوده و به همین دلیل طولانی بودن دوره درمان برای این گروه از افراد بسیار آزاردهنده خواهد بود ؛ در حالی که برای رفع این مشکل امروزه می توان از الاینرهای شفاف و قالب های بدون رنگ استفاده کرد. در واقع در ارتودنسی نامرئی از ابزارهای غیر قابل توجه و بدون رنگ برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود ، در شرایطی که میزان نامرتبی دندان های شما کم باشد ، می توانید با سرعت بیشتری به نتیجه ایده آل خود به کمک ارتودنسی نامرئی دست پیدا کنید.
  2. رعایت بهداشت دهان و دندان : نکته مهمی که باید در طول درمان ارتودنسی به آن توجه داشته باشید این است که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها می تواند طول دوره درمان شما را طولانی و با پیچیدگی های بیشتری همراه نماید ؛ از این رو لازم است در طی این مدت به تمامی نکات بهداشتی توجه داشته باشید و به حفظ سلامت دندان ها و لثه توجه نمایید. لازم است روزانه حداقل دو بار مسواک زده و نخ دندان بکشید. همچنین بهتر است بعد از هر وعده غذایی دهان خود را آب کشیده و دندان ها را تمیز نمایید تا ذرات غذا در بین پلاک ها و سیم های ارتودنسی باقی نماند.
  3. پرهیز از مصرف خوراکی های سفت و چسبنده : موضوع دیگری که می تواند به وسایل ارتودنسی و براکت های شما آسیب برساند ، مصرف غذاهای سفت و چسبنده است که این موضوع درمان را نیز طولانی تر خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می شود در طی این مدت به رژیم غذایی خود اهمیت دهید و از مصرف خوراکی هایی مثل آب نبات سفت ، ذرت بو داده و غیره خودداری نمایید.
  4. شرکت در جلسات پزشکی : برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن روند درمان ارتودنسی ، لازم است در بازه های زمانی تعیین شده به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. لازم است حتما در تمامی جلسات از پیش برنامه ریزی شده شرکت نمایید و از دستورالعمل های پزشکی به نحو اصولی پیروی کنید.

منبع : دکتر سهرابی 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر