فاوینو
0

دلیل توکن سوزی BNB چیست؟

بازدید 136

فهرست مطلب

توکن سوزی بایننس کوین

ارز دیجیتال اختصاصی صرافی بایننس (Binance) به عنوان بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در دنیا، بایننس کوین (BNB) نام دارد. عرضه اولیه این توکن چیزی حدود ۲۰۰ میلیون واحد بود. اما در حال حاضر تعداد توکن‌های موجود در بازار کم‌تر از این مقدار است. دلیل این موضوع فرایند توکن سوزی بایننس کوین است که روی قیمت BNB نیز تأثیر چشمگیری دارد.

توکن سوزی یکی از مفاهیم مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که به حذف دائمی تعدادی از توکن‌های یک پروژه می‌گویند. این عملیات حذف کردن توکن‌ها از روی عمد و با هدف حفظ ارزش توکن و کنترل تورم انجام می‌شود. همچنین در راستای عملیات توکن سوزی، توکن‌های مورد نظر به یک قرارداد هوشمند یا کیف پول ارز دیجیتال غیر قابل استفاده انتقال می‌یابند. در این صورت هیچکس نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد و به طور کلی از بازار پاک می‌شوند.

توکن سوزی خودکار BNB

توکن BNB توکن اختصاصی شبکه بایننس اسمارت چین است. یکی از شیوه‌های توکن سوزی بایننس کوین به شکل فصلی یا سه ماه یکبار انجام می‌شود. اما اوایل دسامبر سال ۲۰۲۱ بود که شبکه Binance اعلام کرد که توکن سوزی خودکار جایگزین توکن سوزی فصلی در این شبکه خواهد شد. بنابراین کاملا واضح است که این عملیات به طور اتوماتیک و بر اساس پارامترهایی مثل میزان عرضه، تقاضا و قیمت توکن BNB انجام می‌شود.

طبق این تعاریف، اگر ارزش توکن بایننس کاهش پیدا کند، فرایند توکن سوزی بایننس کوین به طور خودکار انجام می‌شود تا ارزش واقعی این رمز ارز حفظ شود. این فرایند شفافیت و قابلیت پیش را همراه خود دارد. همچنین جالب است بدانید که توکن سوزی خودکار BNB به صورت مستقل از حجم معاملات این توکن انجام می‌شود. درست برعکس روش توکن سوزی سه ماه یکبار که به این داده وابسته بود. در واقع توکن سوزی خودکار برای محاسبات خود از داده‌ها و اطلاعات درون شبکه اسمارت چین بایننس استفاده می‌کند.

احتمالا در قسمت‌های قبل متوجه بخشی از دلایل توکن سوزی بایننس کوین شده‌اید. میزان عرضه کل ارز دیجیتال BNB از همان ابتدا ۲۰۰ میلیون واحد بود که پنجاه درصد آن (۱۰۰ میلیون توکن) بین مشارکت کنندگان پروژه تقسیم و توزیع شد. حال با گذشت زمان تیم توسعه دهنده بایننس به فکر راهی برای حفظ ارزش و حتی بالا بردن قیمت توکن BNB هستند. توکن سوزی یکی از همین راه‌های مطلوب است. در واقع با از بین رفتن بخشی از این سرمایه، ارزش و اعتبار این توکن در بازار افزایش پیدا می‌کند.

فرایند توکن سوزی بایننس کوین قصد دارد تا با کمیاب کردن این توکن، تأثیر ضد تورمی ایجاد کند و هم‌زمان با افزایش قیمت آن به هولدرهای این توکن کمک کند؛ بنابراین به طور کلی اصلی‌ترین دلیل این فرایند، کاهش میزان ذخایر عرضه کل این دارایی است.

سازوکار اجرای توکن سوزی BNB

تا این قسمت از این مقاله متوجه شدید که فرایند سوزاندن توکن بایننس به روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما دلیل مشترکی دارد. توکن سوزی فصلی، از ژانویه سال ۲۰۲۲ شروع شد. در آن زمان چیزی حدود ۱۷ ایونت مختلف برای توکن سوزی در این پروژه شکل گرفت. در نهایت نیز در این مدت چیزی حدود ۳۳ میلیون واحد توکن BNB سوزانده شد. این عدد نشان دهنده کاهش ۱۶ درصدی ذخایر عرضه کل این دارایی است. اما کمی بعد، روش توکن سوزی فصلی به خودکار تغییر پیدا کرد. در طول این رویداد، چیزی حدود ۱٫۵ میلیون واحد توکن BNB از چرخه بازار خارج شد.

مکانیزم توکن سوزی BEP-95

حدودا اوایل سال ۲۰۲۱ بود که مدیر عامل شرکت بایننس، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، برنامه توکن سوزی بایننس کوین را ارائه کرد. دلیل این تصمیم نیز با کمی دقت مشخص می‌شود. سرعت و نرخ سوزاندن کلی توکن در مقایسه با انتظارات او، خیلی پایین بود. بنابراین برای این که این فرایند را تسریع ببخشد، مکانیزم جدیدی را معرفی کرد. رونمایی از پروپوزال BEP-95 در نوامبر سال ۲۰۲۱ انجام شد.

برای توضیح بیشتر درباره مکانیزم BEP-95 می‌توان آن را به عنوان یک درخواست نامه تحول Binance معرفی کرد. این مکانیزم زمان واقعی توکن سوزی بایننس کوین را به بایننس اسمارت چین تلقین می‌کند. بایننس اسمارت چین یا BSC وظیفه دارد تا به طور اتوماتیک بخشی از کارمزد گسی را که توسط اعتبارسنج‌های هر بلاک جمع‌آوری‌شده بود بسوزاند. بنابراین می‌توان این گونه نتیجه گرفت که هرچه کاربران این شبکه بیشتر و استفاده بیشتری از آن شود، توکن سوزی این ارز دیجیتال نیز افزایش می‌یابد.

https://wallex.ir/blog/bnb-token-burn/

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر